En morgon upptäcker Axemina att hennes mamma har försvunnit. Hon är ensam i stugan vid skogsbrynet. Eller, inte helt ensam. Kvar finns en liten mus med en gåtfull hälsning. Först blir Axemina förtvivlad, men så småningom förstår hon att musen kanske kan hjälpa henne att åter hitta sin mamma.
Så börjar ett sällsamt äventyr i en värld som har gått sönder, men där människor och djur skapar nya gemenskaper i ruinerna. I sitt sökande möter Axemina och Astrid Mus både vänner och fiender. Under färden genom ett trasigt svenskt landskap börjar Axemina också inse att hon har en alldeles särskild uppgift i världen.
Den vita staden är första boken i serien om
Skiftarna. Det är en spännande och fantasifull berättelse om flykt, om viljan att överleva och om vänskap över gränser mellan människa och djur.
Patricia Lorenzoni är författare till flera essä- och poesiböcker. Hennes skrivande rör ofta relationen mellan människa och natur, liksom människors oförmåga att leva som en del av naturen istället för i motsättning till den.
Den vita staden är hennes första barnbok.